top of page
  • Forfatters billedeDamian Brzeski

Lechia Gdańsk og Gedania, de vigtigste fodboldhold i Gdańsk

Velkommen til Gdańsk, en by, der slår med fodboldpassionens rytme, hvor historien er gennemsyret af sportskonkurrencens ånd. Her ved Østersøen er fodbold mere end bare et spil; er en fortælling om stolthed, tradition og fællesskab. Gdańsk, Nordens perle, har længe været hjemsted for to legendariske klubber: Lechia Gdańsk og Gedania. Disse hold, der er dybt forankret i beboernes hjerter, er ikke kun et vidnesbyrd om sportsfølelser, men også et vigtigt element i lokal historie og kultur.


Lechia Gdańsk vandt med sine farver og modige ånd ikke kun fansens hjerter, men går også ned i guld i polsk fodbolds annaler. Dens historie, fuld af sejre og udfordringer, er uløseligt forbundet med selve byens historie. Til gengæld spillede Gedania, selvom det måske er mindre kendt uden for regionen, en nøglerolle i at forme fodboldlandskabet i Gdańsk, idet det var et symbol på lokalsamfundet og dets ånd.


I Gdańsk er hver kamp ikke kun en sportsbegivenhed, men også en byfest, der forbinder generationer. Her mødes på tribunen bedsteforældre, der husker legendariske kampe, forældre, der giver deres passion videre til deres børn, og unge, for hvem fodbold er moderne tids sprog. Disse klubber er ikke kun sport - de er Gdańsks historie og stolthed, og deres rivalisering er en historie om broderskab og rivalisering, der går ud over banen.


Glem hverdagen et øjeblik, og lad dig rive med af historier om fodbold i Gdańsk. Lær Lechia Gdańsk og Gedania at kende - to klubber, der er hjertet og sjælen i denne by. Uanset om du er en hård fodboldfan eller blot en turist nysgerrig på den lokale kultur, vil denne artikel tage dig med på en rejse gennem Gdańsks grønne marker og fortælle en historie om passion, stolthed og fællesskab.Lechi Gdańsk-trøje med tallet 12, der symboliserer den tolvte spiller

BKS Lechia Gdańsk


Lechia Gdańsk, en klub født fra asken af efterkrigstidens kaos i 1945, blev hurtigt et symbol på håb og genfødsel for byens indbyggere.


Fra en beskeden begyndelse på lokale baner har Lechia i årenes løb forvandlet sig til en af de mest genkendelige klubber i polsk fodbold. Hver kamp er ikke kun en sportsbegivenhed, men også en fest, der forener hele samfundet i Gdańsk. Historiske sejre, at vinde nationale pokaler og internationale succeser er blot nogle af de præstationer, der har bidraget til Lechias legende.


Men denne klubs virkelige styrke ligger ikke kun i dens sportspræstationer, men også i dens dybe bånd til indbyggerne i Gdańsk. Lechia er mere end et fodboldhold; det er en del af byens identitet, kultur og ånd. Lechia-fans, kendt for deres urokkelige loyalitet og passion, skaber en unik atmosfære på stadion, der smitter alle, der oplever en kamp live mindst én gang.


Idrætsklubben spiller en væsentlig rolle ikke kun på banen, men også i lokalsamfundet. Ved at engagere sig i velgørende og uddannelsesmæssige aktiviteter bidrager Lechia til udviklingen af Gdańsk og støtter unge mennesker og forskellige sociale grupper. På denne måde bygger klubben hele tiden broer mellem generationerne og skaber et rum, hvor idrætten bliver et redskab til social integration.


For turister, der besøger Gdańsk, er Lechia-kampen en unik attraktion. Dette er en chance for at fordybe dig i byens autentiske atmosfære, mærke dens puls og blive en del af den spændende verden af Gdańsk fodbold. Selvom fodbold ikke er din første kærlighed, vil oplevelsen give dig mulighed for at forstå og værdsætte den lokale kultur på et helt nyt niveau.


Lechia Gdańsk er med sin rige historie og livlige nutid uden tvivl en af de lyseste juveler i Gdańsks krone. Det er en klub, der ikke kun beriger det polske sportslandskab, men også spiller en nøglerolle i at skabe identiteten af en af de smukkeste byer i landet. Hver kamp er ikke kun endnu et kapitel i klubbens historie, men også en fejring af den fællesskabsånd, der er så karakteristisk for Gdańsk og dens indbyggere.


Flag tilhørende sportsklubben Lechia Gdańsk

Hvordan blev fodboldklubben Lechia Gdańsk grundlagt?


Lechia Gdańsk, et af de mest genkendelige fodboldhold i Polen, har sine rødder i efterkrigstidens Gdańsk. Klubben blev etableret i august 1945 som Sports Club for Port Reconstruction Office på initiativ af Władysław Szedrowicz, direktør for Port Reconstruction Office, og folk med tilknytning til Gdańsk University of Technology.


I begyndelsen af sin eksistens hed klubben Baltia, og senere - i overensstemmelse med myndighedernes ordre - Budowlani, om endelig at antage navnet Lechia, med henvisning til førkrigsklubben i Lviv.


Første år og succeser


Lechia Gdańsk blev hurtigt en kraft i lokal fodbold og konkurrerede med Gedania Gdańsk. I 1947-1948 kæmpede holdet om oprykning til den bedste liga, hvilket de opnåede ved andet forsøg. Den første sæson i den øverste liga var ikke vellykket, men i 1950'erne, under ledelse af træner Tadeusz Foryś, blev Lechia et af de førende hold i landet og opnåede. tredjepladsen i Ekstraklasaen i 1956 og finalen i den polske Cup i 1955. Klubbens juniorer vandt det polske mesterskab i 1957.


Vanskelige tider og vender tilbage til topligaen


1960'erne og 1970'erne bragte skiftende formuer for Lechia, herunder nedrykning til de lavere ligaer og tilbagevenden til den øverste liga. I 1983, under ledelse af trænerne Jastrzębowski og Gładysz, vandt Lechia den polske cup og den polske super cup og rykkede videre til den anden liga og senere til den bedste liga. Klubben deltog derefter i Cup Winners' Cup, mod Juventus Torino.


Lechias nye ansigt i 1990'erne


I 1990'erne og begyndelsen af 2000'erne gennemgik Lechia en periode med fusioner og kampe i de lavere ligaer. I 2005 begyndte klubben sin tilbagevenden til den øverste liga og rykkede fra A-klasse til den anden liga. I sæsonen 2007/08 vandt Lechia den anden liga og rykkede op til topligaen.


Samtidige præstationer


Det seneste kapitel i klubbens historie inkluderer succeser under ledelse af træner Piotr Stokowiec, herunder bronzemedaljen ved de polske mesterskaber, den polske pokal og den polske supercup i sæsonen 2018/19. Sæsonen 2019/20 bragte også Lechia-succeser, selvom de måtte erkende Cracovias overlegenhed i den polske pokalfinale.


Lechia Gdańsk er en klub med en rig historie og tradition, som gennem årene er blevet et symbol på Gdańsk-sporten, der tiltrækker fans ikke kun fra Polen, men fra hele verden.


Gedania 1922 sportsklub på et gruppebillede

GKS Gedania 1922


Gdańsk, en by med dybt rodfæstet historie og kulturel rigdom, er hjemsted for en af de ældste fodboldklubber i Polen - GKS Gedania 1922. Gedania blev grundlagt i 1922 og er ikke bare en fodboldklub, men et levende symbol på byens sportslige tradition og fællesskabsånd .


Gedania, selvom det måske ikke er så genkendeligt som andre polske klubber, spiller en ekstremt vigtig rolle i Gdańsks historie og kultur. Dens tidlige år var en tid, hvor fodbold stadig var i sin vorden, og hver kamp var en mulighed for at fejre lokal ånd og fællesskab. Gedania var ikke kun med til at forme den lokale fodboldscene, men blev også et vigtigt element i byens identitet.


Klubben har opnået adskillige succeser på lokalt og regionalt niveau, men Gedanias sande værdi går ud over sportspræstationer. Dette er en klub, der afspejler passionen og beslutsomheden hos indbyggerne i Gdańsk. I årenes løb har Gedania været vidne til mange forandringer, både i fodbold og i selve byen, men dens ånd er forblevet uændret.


I dag fortsætter Gedania sine aktiviteter og er et vigtigt sted for lokale atleter og fodboldentusiaster. Denne klub er en inspirationskilde for unge fodboldspillere, der drømmer om en sportskarriere, og tilbyder dem en platform for udvikling og konkurrence. Gedania bekymrer sig ikke kun om unges idrætsudvikling, men deltager også aktivt i lokalsamfundets liv ved at organisere arrangementer og initiativer, der bidrager til integration og opbygning af bånd mellem beboerne.


For turister, der besøger Gdańsk, tilbyder Gedania et unikt blik på den lokale fodboldkultur, der er et levende vidne til byens historie og dens sportstraditioner. Ved at besøge Gedania-kampe kan du mærke den sande ånd i Gdańsk fodbold, som kombinerer både tradition og nutidig passion for sport.


Gedania er med sin ukuelige ånd og rige historie ikke kun et vigtigt element i Gdańsks sportsarv, men også et symbol på den udholdenhed og lidenskab, der definerer denne by. Hver Gedania-kamp er ikke kun en mulighed for at se sportskonkurrencer, men også for at opleve den dybt rodfæstede ånd i byen og dens indbyggere.


Emblem for sportsklubben Gedania 1922

Gedania 1922 Sports Clubs historie


Fodbold kom til Gdańsk i slutningen af det 19. århundrede, takket være engelske sømænd. Den første fodboldklub, Fußball-Club (FC) Danzig, blev grundlagt i 1903, og dens første kamp mod en ekstern rival fandt sted samme år.


Etablering af klubben


Gedanias historie begyndte i 1876 med etableringen af Ogniwo, den første polske sportsforening i Gdańsk. Senere, det polske gymnastikselskab "Sokół" i 1926 byggede den en bane med sportsudstyr, som senere blev Gedanias hovedkvarter. I 1922, som følge af konflikten og lukningen af fodboldsektionen i "Sokole", blev Gedania sportsklub oprettet.


År 1922-1939


I 1924 sluttede Gedania sig til Baltischer Rasen- und Wintersport-Verband og senere Deutscher Fußball-Bund og Gauliga Ostpreußen. Klubben sluttede på andenpladsen i Gauliga Danzig to gange i sæsonerne 1936–37 og 1937–38. Gedania havde forskellige sportssektioner, herunder fodbold, atletik og boksning.


I 1939 blev klubben tvunget til at indstille sine aktiviteter af myndighederne i WM Gdańsk, og mange klubmedlemmer blev myrdet eller deporteret til koncentrationslejre.


Gedania efter 1945


Klubben blev genaktiveret efter befrielsen af Gdańsk i 1945 som KS Gedania. Efter indledende succeser begyndte klubben at vandre rundt i de lavere fodboldligaer. I 1987 fusionerede Gedania med MOSiR Gdańsk-klubben.


GKS Gedania 1922 i dag


I 2003 fusionerede Gedania med Flotilla Gdańsk. I 2006 blev foreningen GKS GEDANIA 1922 etableret på grundlag af KKS Gedania Fodboldsektion. I 2012 flyttede klubben til sit nye hjem - sports- og rekreationskomplekset ved Aleja Hallera 201.


Gedania 1922 er en klub med en rig historie og en vigtig plads i sportskulturen i Gdańsk, der fortsætter traditionen med polsk sport og samfundsånd i byen.


foto af Lechi Gdańsk stadion på Traugutta 29

Stadion ved Traugutta 29


I hjertet af Gdańsk, en by med en rig historie og passion for sport, er der et anlæg, der skiller sig ud, som ikke kun er en arena for fodboldkonkurrencer, men også et væsentligt symbol på byen - Lechia Gdańsk Stadion på 29 Traugutta Street.


Siden det blev bygget i 1950'erne er dette stadion blevet et uadskilleligt element i sportslandskabet i Gdańsk, og det er hjemsted for en af de mest værdsatte fodboldklubber i Polen - Lechia Gdańsk.


Traugutta Stadion, med sin karakteristiske arkitektur og atmosfære, er vidne til utallige spændende kampe og sportsbegivenheder, der er gået ned for evigt i Gdańsks fodboldhistorie. Hver kamp her er ikke kun en konkurrence på banen, men også en fejring af fællesskabet og passionen, der forener Lechia-fans, uanset deres alder eller oprindelse. Det er her, på stadionets tribuner, at fansens råb og sange runger og skaber en unik atmosfære, der afspejler ånden i Gdańsk.


Igennem årene har stadionet gennemgået adskillige moderniseringer for at imødekomme de voksende krav fra moderne fodbold og give fans og spillere de bedst mulige betingelser. Fra moderne tribuner til forbedrede træningsfaciliteter og sociale faciliteter har Traugutta Stadion udviklet sig til at blive et moderne sportsanlæg, der stadig hylder sine rødder og historie.


I sin essens er Lechia Gdańsk Stadium ved Traugutta 29 mere end blot et sportsanlæg. Det er et sted, der kombinerer historie og tradition med lidenskab, og som fortsat er et af de vigtigste punkter på kortet over Gdańsk, der symboliserer den urokkelige sport og samfundsånd i denne unikke by.


tribuner på stadion i Letnica i Gdańsk

Polsat Plus Arena Gdańsk


Amber Arena Gdańsk Stadium, også kendt under det kommercielle navn Polsat Plus Arena Gdańsk, er et af de vigtigste sportsfaciliteter i Gdańsk, beliggende i Letnica-distriktet ved Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Det er det femtestørste fodboldstadion i Polen, og dets hovedbruger er den første liga fodboldklub Lechia Gdańsk og den tredje liga Gedania Gdańsk


Dette imponerende sportsanlæg blev bygget specielt til de europæiske fodboldmesterskaber i Polen og Ukraine i 2012. Et karakteristisk træk ved stadion er dets moderne design og avancerede teknologier, der opfylder de højeste standarder i forbindelse med afholdelse af kampe og andre store begivenheder. Stadionets udseende henviser til traditionen fra Gdańsk.


Ergo Arena har en kapacitet på 41.620 pladser, hvoraf 480 pladser er beregnet til VIP'er, 1.383 pladser er business-sæder og 66 pladser er tilpasset personer med handicap. Tilskuerrekorden på stadion blev sat under kampen mellem Polen og Holland den 1. juni 2016 og beløb sig til 40.392 tilskuere.


For sportselskere er et besøg på Energa Gdańsk Stadium en uforglemmelig oplevelse, der giver dig mulighed for at mærke atmosfæren af store sportslige følelser og fordybe dig i den dynamiske verden af kulturelle og underholdningsbegivenheder. Dette stadion er et symbol på Gdańsks modernitet og innovation, der kombinerer avanceret arkitektur med en passion for sport og kultur.

23 visninger

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page