top of page
  • Forfatterens bildeDamian Brzeski

Lechia Gdańsk og Gedania, de viktigste fotballagene i Gdańsk

Velkommen til Gdańsk, en by som slår med fotballlidenskapens rytme, hvor historien er gjennomsyret av sportskonkurransens ånd. Her, ved Østersjøen, er fotball mer enn bare et spill; er en fortelling om stolthet, tradisjon og fellesskap. Gdańsk, nordens perle, har lenge vært hjemmet til to legendariske klubber: Lechia Gdańsk og Gedania. Disse lagene, dypt forankret i innbyggernes hjerter, er ikke bare et vitnesbyrd om idrettsfølelser, men også et viktig element i lokal historie og kultur.


Lechia Gdańsk, med sine farger og modige ånd, vant ikke bare fansens hjerter, men går også ned i gull i annalene til polsk fotball. Dens historie, full av seire og utfordringer, er uløselig knyttet til historien til selve byen. På sin side spilte Gedania, selv om det kanskje er mindre kjent utenfor regionen, en nøkkelrolle i å forme fotballlandskapet i Gdańsk, og var et symbol på lokalsamfunnet og dets ånd.


I Gdańsk er hver kamp ikke bare en sportsbegivenhet, men også en byfest som forbinder generasjoner. Her, på tribunen, møtes besteforeldre som husker legendariske kamper, foreldre som gir lidenskapen sin videre til barna sine, og unge mennesker som fotball er moderne tids språk for. Disse klubbene er ikke bare idretter – de er historien og stoltheten til Gdańsk, og deres rivalisering er en historie om brorskap og rivalisering som går utover banen.


Glem hverdagen et øyeblikk og la deg rive med av historier om fotball i Gdańsk. Bli kjent med Lechia Gdańsk og Gedania - to klubber som er hjertet og sjelen til denne byen. Enten du er en hard fotballfan eller bare en turist nysgjerrig på den lokale kulturen, vil denne artikkelen ta deg med på en reise gjennom de grønne markene i Gdańsk, og fortelle en historie om lidenskap, stolthet og fellesskap.Lechi Gdańsk-skjorte med nummer 12 som symboliserer den tolvte spilleren

BKS Lechia Gdańsk


Lechia Gdańsk, en klubb født fra asken etter etterkrigstidens kaos i 1945, ble raskt et symbol på håp og gjenfødelse for byens innbyggere.


Fra en ydmyk begynnelse på lokale baner har Lechia i løpet av årene forvandlet seg til en av de mest gjenkjennelige klubbene i polsk fotball. Hver kamp er ikke bare en sportsbegivenhet, men også en feiring som forener hele samfunnet i Gdańsk. Historiske seire, å vinne nasjonale cuper og internasjonale suksesser er bare noen av prestasjonene som har bidratt til Lechias legende.


Den virkelige styrken til denne klubben ligger imidlertid ikke bare i dens sportslige prestasjoner, men også i dens dype bånd med innbyggerne i Gdańsk. Lechia er mer enn et fotballag; det er en del av byens identitet, kultur og ånd. Lechia-fans, kjent for sin urokkelige lojalitet og lidenskap, skaper en unik atmosfære på stadion som smitter alle som opplever en kamp live minst én gang.


Idrettslaget spiller en betydelig rolle ikke bare på banen, men også i nærmiljøet. Ved å engasjere seg i veldedige og pedagogiske aktiviteter, bidrar Lechia til utviklingen av Gdańsk, og støtter unge mennesker og ulike sosiale grupper. På denne måten bygger klubben hele tiden broer mellom generasjoner, og skaper et rom der idretten blir et verktøy for sosial integrering.


For turister som besøker Gdańsk er Lechia-kampen en unik attraksjon. Dette er en sjanse til å fordype deg i den autentiske atmosfæren i byen, føle dens puls og bli en del av den spennende verdenen til Gdańsk fotball. Selv om fotball ikke er din første kjærlighet, vil opplevelsen tillate deg å forstå og sette pris på den lokale kulturen på et helt nytt nivå.


Lechia Gdańsk, med sin rike historie og livlige nåtid, er utvilsomt en av de lyseste juvelene i Gdańsks krone. Det er en klubb som ikke bare beriker idrettslandskapet i Polen, men som også spiller en nøkkelrolle i å skape identiteten til en av de vakreste byene i landet. Hver kamp er ikke bare et annet kapittel i klubbens historie, men også en feiring av samfunnsånden som er så karakteristisk for Gdańsk og dens innbyggere.


Flagget til Lechia Gdańsk sportsklubb

Hvordan ble fotballklubben Lechia Gdańsk grunnlagt?


Lechia Gdańsk, et av de mest gjenkjennelige fotballagene i Polen, har sine røtter i etterkrigstidens Gdańsk. Klubben ble etablert i august 1945 som Sports Club for Port Reconstruction Office på initiativ av Władysław Szedrowicz, direktør for Port Reconstruction Office, og personer tilknyttet Gdańsk University of Technology.


I begynnelsen av sin eksistens ble klubben kalt Baltia, og senere – i samsvar med myndighetenes ordre – Budowlani, om endelig å adoptere navnet Lechia, med henvisning til førkrigsklubben i Lviv.


Første år og suksesser


Lechia Gdańsk ble raskt en styrke i lokal fotball, og konkurrerte med Gedania Gdańsk. I 1947-1948 kjempet laget om opprykk til toppligaen, noe de oppnådde ved andre forsøk. Den første sesongen i toppligaen var ikke vellykket, men på 1950-tallet, under ledelse av trener Tadeusz Foryś, ble Lechia et av de ledende lagene i landet, og oppnådde. tredjeplass i Ekstraklasa i 1956 og finalen i den polske cupen i 1955. Klubbens juniorer vant det polske mesterskapet i 1957.


Vanskelige tider og returer til toppligaen


1960- og 1970-tallet brakte skiftende formuer for Lechia, inkludert nedrykk til de lavere ligaene og retur til toppligaen. I 1983, under ledelse av trenerne Jastrzębowski og Gładysz, vant Lechia den polske cupen og den polske supercupen, og gikk videre til den andre ligaen og senere til toppligaen. Klubben deltok deretter i Cup Winners' Cup, mot Juventus Torino.


Lechias nye ansikt på 1990-tallet


På 1990- og begynnelsen av 2000-tallet gikk Lechia gjennom en periode med fusjoner og kamper i de lavere ligaene. I 2005 begynte klubben sin retur til toppligaen, og gikk videre fra A-klasse til andre liga. I sesongen 2007/08 vant Lechia den andre ligaen, og gikk videre til toppligaen.


Samtidige prestasjoner


Det siste kapittelet i klubbens historie inkluderer suksesser under ledelse av trener Piotr Stokowiec, inkludert bronsemedaljen i de polske mesterskapene, den polske cupen og den polske supercupen i sesongen 2018/19. Sesongen 2019/20 ga også Lechia-suksesser, selv om de måtte innrømme Cracovias overlegenhet i den polske cupfinalen.


Lechia Gdańsk er en klubb med en rik historie og tradisjon, som gjennom årene har blitt et symbol på sporten i Gdańsk, og tiltrekker seg fans ikke bare fra Polen, men fra hele verden.


Gedania 1922 sportsklubb i et gruppebilde

GKS Gedania 1922


Gdańsk, en by med dypt forankret historie og kulturell rikdom, er hjemmet til en av de eldste fotballklubbene i Polen - GKS Gedania 1922. Gedania ble grunnlagt i 1922 og er ikke bare en fotballklubb, men et levende symbol på byens idrettstradisjon og fellesskapsånd .


Gedania, selv om det kanskje ikke er like gjenkjennelig som andre polske klubber, spiller en ekstremt viktig rolle i historien og kulturen til Gdańsk. De første årene var en tid da fotball fortsatt var i sin spede begynnelse, og hver kamp var en mulighet til å feire lokal ånd og lokalsamfunn. Gedania var ikke bare med på å forme den lokale fotballscenen, men ble også et viktig element i byens identitet.


Klubben har oppnådd en rekke suksesser på lokalt og regionalt nivå, men Gedanias sanne verdi går utover sportslige prestasjoner. Dette er en klubb som gjenspeiler lidenskapen og besluttsomheten til innbyggerne i Gdańsk. Gjennom årene har Gedania vært vitne til mange endringer, både i fotball og i selve byen, men ånden har vært uendret.


I dag fortsetter Gedania sine aktiviteter, og er et viktig sted for lokale idrettsutøvere og fotballentusiaster. Denne klubben er en inspirasjonskilde for unge fotballspillere som drømmer om en idrettskarriere, og tilbyr dem en plattform for utvikling og konkurranse. Gedania bryr seg ikke bare om idrettsutviklingen til unge mennesker, men deltar også aktivt i lokalsamfunnets liv, og organiserer arrangementer og tiltak som bidrar til integrering og bygging av bånd mellom innbyggerne.


For turister som besøker Gdańsk, tilbyr Gedania et unikt blikk på den lokale fotballkulturen, og er et levende vitne til byens historie og dens idrettstradisjoner. Ved å besøke Gedania-kamper kan du føle den sanne ånden til Gdańsk fotball, som kombinerer både tradisjon og moderne lidenskap for sport.


Gedania, med sin ukuelige ånd og rike historie, er ikke bare et viktig element i Gdańsks sportsarv, men også et symbol på utholdenheten og lidenskapen som definerer denne byen. Hver Gedania-kamp er ikke bare en mulighet til å se sportskonkurranser, men også til å oppleve den dypt forankrede ånden til byen og dens innbyggere.


Emblem til idrettsklubben Gedania 1922

Historien om Gedania 1922 Sports Club


Fotballen kom til Gdańsk på slutten av 1800-tallet, takket være engelske sjømenn. Den første fotballklubben, Fußball-Club (FC) Danzig, ble grunnlagt i 1903, og dens første kamp mot en ekstern rival fant sted samme år.


Etablering av klubben


Gedanias historie begynte i 1876 med etableringen av Ogniwo, den første polske idrettsforeningen i Gdańsk. Senere, det polske gymnastikkforeningen "Sokół" i 1926 bygde den en bane med sportsutstyr, som senere ble hovedkvarteret til Gedania. I 1922, som følge av konflikten og nedleggelsen av fotballseksjonen i «Sokole», ble Gedania sportsklubb etablert.


År 1922-1939


I 1924 sluttet Gedania seg til Baltischer Rasen- und Wintersport-Verband, og senere Deutscher Fußball-Bund og Gauliga Ostpreußen. Klubben endte på andreplass i Gauliga Danzig to ganger i sesongene 1936–37 og 1937–38. Gedania hadde forskjellige sportsseksjoner, inkludert fotball, friidrett og boksing.


I 1939 ble klubben tvunget til å stanse sine aktiviteter av myndighetene i WM Gdańsk, og mange klubbmedlemmer ble myrdet eller deportert til konsentrasjonsleirer.


Gedania etter 1945


Klubben ble reaktivert etter frigjøringen av Gdańsk i 1945 som KS Gedania. Etter innledende suksesser begynte klubben å vandre rundt i de lavere fotballigaene. I 1987 fusjonerte Gedania med MOSiR Gdańsk-klubben.


GKS Gedania 1922 i dag


I 2003 fusjonerte Gedania med Flotilla Gdańsk. I 2006 ble foreningen GKS GEDANIA 1922 etablert på grunnlag av KKS Gedania Fotballseksjon. I 2012 flyttet klubben til sitt nye hjem - sports- og rekreasjonskomplekset på Aleja Hallera 201.


Gedania 1922 er en klubb med en rik historie og en viktig plass i sportskulturen i Gdańsk, som fortsetter tradisjonen med polsk sport og samfunnsånd i byen.


bilde av Lechi Gdańsk stadion på Traugutta 29

Stadion på Traugutta 29


I hjertet av Gdańsk, en by med en rik historie og lidenskap for sport, er det ett anlegg som skiller seg ut, som ikke bare er en arena for fotballkonkurranser, men også et betydelig symbol på byen - Lechia Gdańsk Stadium på Traugutta Street 29.


Siden det ble bygget på 1950-tallet har dette stadion blitt et uatskillelig element i sportslandskapet i Gdańsk, og er hjemmet til en av de mest verdsatte fotballklubbene i Polen - Lechia Gdańsk.


Traugutta Stadium, med sin karakteristiske arkitektur og atmosfære, er vitne til utallige spennende kamper og sportsbegivenheter som har gått ned for alltid i Gdańsks fotballhistorie. Hver kamp her er ikke bare en konkurranse på banen, men også en feiring av fellesskapet og lidenskapen som forener Lechia-fansen, uavhengig av alder eller opprinnelse. Det er her, på tribunen på stadion, fansens rop og sanger runger, og skaper en unik atmosfære som gjenspeiler ånden i Gdańsk.


I løpet av årene har stadion gjennomgått en rekke moderniseringer for å møte de økende kravene til moderne fotball og gi fans og spillere best mulige forhold. Fra moderne tribuner til forbedrede treningsfasiliteter og sosiale fasiliteter, har Traugutta Stadium utviklet seg til å bli et moderne idrettsanlegg som fortsatt hyller sine røtter og historie.


I sin essens er Lechia Gdańsk Stadium på Traugutta 29 mer enn bare et idrettsanlegg. Det er et sted som kombinerer historie og tradisjon med lidenskap, og som fortsatt er et av de viktigste punktene på kartet over Gdańsk, som symboliserer den urokkelige sporten og samfunnsånden til denne unike byen.


tribuner på stadion i Letnica i Gdańsk

Polsat Plus Arena Gdańsk


Amber Arena Gdańsk Stadium, også kjent under det kommersielle navnet Polsat Plus Arena Gdańsk, er et av de viktigste idrettsanleggene i Gdańsk, som ligger i Letnica-distriktet ved Pokoleń Lechii Gdańsk 1. Det er den femte største fotballstadion i Polen, og dets hovedbruker er fotballklubben i første liga Lechia Gdańsk og tredje liga Gedania Gdańsk.


Dette imponerende idrettsanlegget ble bygget spesielt for fotball-EM i Polen og Ukraina i 2012. Et karakteristisk trekk ved stadion er dens moderne design og avanserte teknologier som oppfyller de høyeste standarder knyttet til organisering av kamper og andre store arrangementer. Stadionets utseende refererer til tradisjonen til Gdańsk.


Ergo Arena har en kapasitet på 41 620 plasser, hvorav 480 plasser er beregnet på VIP-er, 1 383 plasser er forretningsseter og 66 plasser er tilrettelagt for personer med nedsatt funksjonsevne. Deltakerrekorden på stadion ble satt under Polen-Nederland-kampen 1. juni 2016 og beløp seg til 40 392 tilskuere.


For sportselskere er et besøk på Energa Gdańsk Stadium en uforglemmelig opplevelse, som lar deg føle atmosfæren av store sportslige følelser og fordype deg i den dynamiske verden av kultur- og underholdningsbegivenheter. Dette stadionet er et symbol på Gdańsks modernitet og innovasjon, og kombinerer avansert arkitektur med en lidenskap for sport og kultur.

19 visninger

Comentarios


bottom of page